Amnestia a vodičský preukaz plus marenie vykonu urad.rozhodn

Sem môžete písať svoje otázky Advokátom. Každú otázku vytvárate ako "novú tému" na ktorú dostanete priamo v nej odpoveď...
Pravidlá fóra
Skôr ako napíšete otázku našim advokátom si prosím prečítajte všetky otázky a odpovede v sekcii PRÁVNE PORADENSTVO a ODPOVEDE Z GR ZV A JS. Tiež si pozrite v diskusnom fóre TÉMY, kde podľa názvu zistíte či sa tu už taký problém riešil a aké skúsenosti s tým majú iní ľudia. A ešte si pozrite sekciu ZÁKONY s podkolonkou PRÁVA VAZŇOV. Dosť často sa stáva, že sa pýtate na veci ktoré sú tam už podrobne uverejnené. Napr. o PODMIENEČNOM PREPUSTENÍ, alebo o UDELOVANÍ MIMORIADNEHO VOĽNA NA OPUSTENIE ÚTVARU, alebo o tom kto môže NAVŠTEVOVAŤ ODSÚDENÉHO A AKO SA TAKÉ POVOLENIE VYBAVUJE. Samozrejme ak ani tam nenájdete odpovede na Vaše otázky tak nám sem kľudne napíšte a my Vám odpovieme. Preštudujte si to preto, lebo advokát poskytuje všetky rady zadarmo a tak nemá čas odpovedať na otázku na ktorú už raz odpovedal. Všetko robíme zadarmo, lebo štát nám neprispieva ani jedným centom. ĎAKUJEME ZA POCHOPENIE.

Amnestia a vodičský preukaz plus marenie vykonu urad.rozhodn

Poslaťod vitara » 04.01.2013, 20:22

Dobry vecer velmi Vas prosím o pomoc . Chcem sa informovat ohladom amnestie,ktora zacala platit 2.1.2013.
Dna 27.7.2010 mi bol odobraty vodicsky preukaz na 5rokov za alkohol a nasledne 25.12.2010 ma zastavili,ale uz som nenafukal a dostal som 1 rok podmienku. Vztahuje sa z tychto dvoch mojich priestupkov aspon na jeden amnestia?? aspon na to,ze sa mi vymaze z registra trestov zapis??? Dakujem prosim Vas pekne o radu diik.
vitara

Re: Amnestia a vodičský preukaz plus marenie vykonu urad.roz

Poslaťod radusssko146 » 05.01.2013, 19:24

Dobrý večer,

pre posúdenie Vašej otázky a odpoveď by bolo dobré, aby ste uviedli presnú klasifikáciu trestného činu, za ktorý Vám bol udelený trest odňatia slobody s podmienečným odkladom.

Článok V. Amnestie 2013 hovorí o výnimke, na ktoré sa amnestia nevzťahuje:

c) TOTO ROZHODNUTIE SA NEVZŤAHUJE: na tresty právoplatne uložené za trestné činy ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a opilstva...
radusssko146

Poslaťod Mgr. Milan Mitas » 05.01.2013, 22:29

Dobrý večer.

Vo Vašom prípade ide pravdepodobne o TČ maria výkonu úradného rozhodnutia, za ktorý ste dostal podmienečný trest.

Podľa môjho názoru by sa na Vás mala vzťahovať amnestia. Výnimka, ktorú spomína radusssko146, sú samostatné trestné činy, ktoré ste však nespáchali.
Mgr. Milan Mitas

Poslaťod vitara » 06.01.2013, 23:46

Skusim vam to este raz napisat: Dna 27.7.2010 mi bol odobraty vodicsky preukaz na dobu 5 rokov a to za to ze som nezastavil hliadke lebo som mal vypite asi 0.47 promile a trochu som sa s nimi nahanal ,ale nakoniec som sa k cinu priznal a olutoval a dostal som 5 rokov zakaz cinnosti a 1000eur pokutu , ktoru som hned uhradil. Ale co cert nechcel tak ma 25.12.2010 ma stopla hliadka a na to som zaroven dostal 1 rok podmienku a dalsi 1 rok zakaz cinnosti . A podla mojho pravnika mam 6 rokov zakaz cinnosti ,cize o vodicak mozem ziadat v maji v roku 2013 to jest polka trestu . A pytam sa ma to byt vobec tak????? A z vyssie uvedenych veci a skutocnosti , tyka sa ma ta amnestia? ? AK ano tak naco ? ?? ak nie tak preco nie?? Vsak som nikoho nezabil a stale bojujem o vodicak uz vyse dvoch rokov a ked citam tak sa ta amnestia tyka hlavne vaznov , ktory maju omnoho horsie ciny.
Nie je to trochu nespravodlive????? prosim o pomoc sikovneho pravnika,ktory dokaze vratit moj drahocenny vodicak spat. Dakujem pekne!!!!!!!!
vitara

Poslaťod radusssko146 » 07.01.2013, 08:47

Dobrý deň,

asi by bolo ešte dobré napísať, aký podmienečný trest ste dostali (dĺžka trestu) a s akým odkladom, tzn. napr. 18-mes. trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na 12 mesiacov? V tomto prípade by sa na Váš trest amnestia vzťahovala. Stále ste však neuviedli, za aký trestný čin ste dostali podmienečný trest. Amnestia sa netýka trestných činov spáchaných pod vplyvom alkoholu (článok 5 odst c... na tresty právoplatne uložené za trestné činy ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a opilstva). Na marenie výkonu úradného rozhodnutia však áno. Amestia sa Vám však nevzťahuje na zákaz činnosti a odobratie VP, o ten môžete aj bez právnika požiadať v máji 2013, kedy Vám z tohto zákazu uplynie polovičná lehota. Amnestia s vrátením VP nesúvisí a túto argumentáciu PZ SR nebude čo sa týka vrátania VP brať do úvahy.
A už len z kamarátskeho hľadiska radím - ak Váš VP považujete za drahocenný, napríklad tým že Vás živí a podobne, neopakujte podobné chyby v rozpätí 5 mesiacov v jednom roku...
radusssko146

Poslaťod vitara » 07.01.2013, 16:44

trest od sudu cize to jest marenie vykonu uradneho rozhdodnutia :sa obvinenemu vykon trestu odnatia slobody podmienecne odklada na skusobnu dobu v trvani 1 rok, a trest zakazu cinnosti viest motorove vozidla na dobu jeden rok . Ale ide o to ze podmienka mi uz vyprsala pred pol rokom aj mi napisali ze som sa osvedcil a ze sa na mna uz hladi ako keby som nebol odsudeny,ale zapis v registri tam mam cize nemozem ist napr do statnej spravy. Tak sa pytam ze ci ta amnestia sa vztahuje na hento ci sa mi moze zmazat ten zapis v registri a tym padom mozem ist aj do statnej spravy. A tak hovorite ze s tym vodicakom by som nepochodil na tu amnestiu.... este raz diky za rady
vitara

Poslaťod radusssko146 » 07.01.2013, 17:10

Dobrý večer,

výpis z registra trestov by mal byť zo zákona očistený automaticky. V odpise z registra trestov sa však záznamy uchovávajú celý život. Záleží od firmy, spoločnosti, alebo štátnej správy, ako by na Vás v prípade prijímania do zamestnania (št. pomeru) hľadeli... Niektoré firmy, spoločnosti (zrejme mimo štátnej správy) požadujú pri prijatí do prac. pomeru len výpis z registra trestov, v tom sú už Vaše záznamy vymazané predpokladám.

Čo sa týka Vášho trestu, je už teda uplynutý, v skúšobnej dobe ste sa osvedčili. Na vrátenie VP sa však amnestia 2013 nevzťahuje. Na ten si musíte počkať teda minimálne do mája 2013, kedy Vám vyprší polovica z uloženého trestu zákazu činnosti.
radusssko146

Poslaťod vitara » 07.01.2013, 17:38

oki a v odpise mi to ostane? amnestia by mohla vymazat aj odpis ci nie?? a este prosim vas posledna vec uz vas nebudem otravovat . Myslite si ze mi vratia ten vodicak v maji?? teda po tej polke trestu??? lebo mi zasa niekto vrawel ak som mal zadrzany vodicak a este som mal marenie vykonu urad.rozhodnutia ze polku neodpustaju?? ako to je podla vas? dakujem pekne
vitara

Poslaťod radusssko146 » 07.01.2013, 17:41

Dobrý večer,

áno, v odpise ostáva všetkým ľudom všetko, navždy. Odpis však požaduje málokto... Štátna služba však asi áno.

Marenie výkonu máte ako trest vypršaný. Zákaz činnosti a odobratie VP by s týmto súvisieť nemal. V máji 2013 Vám pri rozumne naformulovanej žiadosti o vrátenie VP tento vrátia.

Ak bol TZČ udelený rozhodnutím v priestupkovom konaní, môžete po uplynutí polovice trestu požiadať podľa §14 ods.3) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov:

"(3) Od výkonu zvyšku zákazu činnosti možno po uplynutí polovice času výkonu tejto sankcie upustiť na základe žiadosti páchateľa. Na rozhodnutie o upustení alebo neupustení od výkonu zvyšku zákazu činnosti sa nevzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní."

Ak bol TZČ udelený v trestným rozkazom alebo súdnym rozhodnutím v trestnom konaní, môžete po uplynutí polovice trestu požiadať o podmienečné upustenie od zvyšku trestu podľa §69 trestného zákona (TZ)

Podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti
§ 69

(1) Po výkone polovice trestu zákazu činnosti môže súd podmienečne upustiť od výkonu jeho zvyšku, ak odsúdený v čase výkonu trestu spôsobom svojho života preukázal, že ďalší výkon tohto trestu už nie je potrebný.

(2) Pri podmienečnom upustení od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti súd určí skúšobnú dobu až na päť rokov, nie však kratšiu ako zvyšok trestu; skúšobná doba začína plynúť dňom nasledujúcim po dni právoplatnosti rozhodnutia o tomto upustení.

(3) Odsúdenému, u ktorého súd podmienečne upustil od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti, môže súd uložiť primerané obmedzenia a povinnosti uvedené v § 51 ods. 3 a 4, smerujúce k tomu, aby viedol riadny život; spravidla mu tiež uloží, aby podľa svojich síl nahradil škodu spôsobenú trestným činom alebo jej časť, ktorú zároveň určí.

Návrh na upustenie od zvyšku trestu podávate na príslušnom správnom orgáne alebo súde, kt. rozhodnutie vydal.
radusssko146

Poslaťod vitara » 07.01.2013, 18:10

ok a uz naozaj posledna vec a kde mam dat potom tu ziadost na sud alebo na policajny zbor?? ale asi na policajny zbor ked mi ho oni zobrali. A ze vraj mam tu ziadost davat minimalne mesiac pred tym cize v aprili?? koli nejakym posudkom
vitara

Ďalší

Späť na Otázky ADVOKÁTOM

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Bing [Bot], Maculkaamajusko, Michaela Gaborova a 1 hosť