žiadosť o premenu trestu na domáce väzenie

Sem môžete písať svoje otázky Advokátom. Každú otázku vytvárate ako "novú tému" na ktorú dostanete priamo v nej odpoveď...
Pravidlá fóra
Skôr ako napíšete otázku našim advokátom si prosím prečítajte všetky otázky a odpovede v sekcii PRÁVNE PORADENSTVO a ODPOVEDE Z GR ZV A JS. Tiež si pozrite v diskusnom fóre TÉMY, kde podľa názvu zistíte či sa tu už taký problém riešil a aké skúsenosti s tým majú iní ľudia. A ešte si pozrite sekciu ZÁKONY s podkolonkou PRÁVA VAZŇOV. Dosť často sa stáva, že sa pýtate na veci ktoré sú tam už podrobne uverejnené. Napr. o PODMIENEČNOM PREPUSTENÍ, alebo o UDELOVANÍ MIMORIADNEHO VOĽNA NA OPUSTENIE ÚTVARU, alebo o tom kto môže NAVŠTEVOVAŤ ODSÚDENÉHO A AKO SA TAKÉ POVOLENIE VYBAVUJE. Samozrejme ak ani tam nenájdete odpovede na Vaše otázky tak nám sem kľudne napíšte a my Vám odpovieme. Preštudujte si to preto, lebo advokát poskytuje všetky rady zadarmo a tak nemá čas odpovedať na otázku na ktorú už raz odpovedal. Všetko robíme zadarmo, lebo štát nám neprispieva ani jedným centom. ĎAKUJEME ZA POCHOPENIE.

žiadosť o premenu trestu na domáce väzenie

Poslaťod eva1954 » 21.05.2017, 17:48

Dobrý deň,
chcem sa spýtať, ako je možné, že skoro po troch mesiacoch odoslania žiadosti o zmenu trestu na OS Trnava , syna eskortovali na súd do Trnavy a tam sa dozvedel od sudcu , že žiadosť mal podať riaditeľ ÚVTOS-u? Čo tam robia pracovníčky ? ak príde takáto žiadosť, majú ju vrátiť odosielateľovi, nie. Posielala som onoho času niečo na súd a dostala som spätné potvrdenie, že žiadosť bola prijatá, druhý krát, mi vrátili žiadosť, že treba ju poslať na iný súd. Toto bolo v Bratislave. Čo mesto to iný zákon alebo ....neviem si vysvetliť prečo pracovníci pristupujú nezodpovedne. Prosím poraďte mi. Posielam synovi žiadosť ktorú musí adresovať riaditeľovi, súd bol dňa 18.5.2017 , čiže aktuálna záležitosť. Ja ako matka chcem napísať na Min.spravodlivosti, alebo kam sa mám obrátiť aby bola vec napravená a syn okamžite prepustený do dom. väzenia. Mám pádny dôvod a to zdravotný, je diabetik na inzulíne. Pomyje ktoré dostáva akože strava, vôbec nie je pre jeho diagnózu vhodné. Posielam mu peniaze aby si dokúpil jedlo, on musí často jesť a mať výživnú stravu. Vieme že vo väzení ťažko. Pozerám zákony čo by som mala, ale nechám si aj poradiť. Vopred Ďakujem
eva1954

Re: žiadosť o premenu trestu na domáce väzenie

Poslaťod radusssko146 » 21.05.2017, 18:27

Podla zakona o vykone trestu ziadost o premenu trestu odnatia slobody na trest domaceho vazenia podava riaditel ustavu. Musia byt taktiez splnene dalsie podmienky - minimalna dlzka trestu, zostatok do konca trestu, vyska trestu, predosle odsudenia atd.

Vy ako matka nemozete za syna podat ziadnu zakonnu ziadost na sud vo veci jeho odsudenia, na MS SR sice pisat mozete, ale viete ako je to v SR... Ako vlastne znie Vasa otazka?

Co sa tyka zdravotneho stavu Vasho syna - vaznov s cukrovkov je u nas vela. V Dubnici nad Vahom je specializovane oddelenie pre vykon trestu muzov s takymto zdravotnym stavom, je tomu prisposobeny rezim, strava a pod.

Jeho zdravotny stav nemoze mat nasledok "okamziteho" prepustenia do domaceho vazenia. Sud, o ktorom pisete, nicim nepochybil, vec prejednal a rozhodol v zmysle zakona. Ziadost podala neopravnena osoba a sud nie je povinny ziadatelovi oznamovat, ze vec (ziadost) podal nespravne. Vysvetlil to Vasmu synovi na pojednavani.
radusssko146

Poslaťod eva1954 » 04.06.2017, 22:12

Dobrý večer,
ja iba kvôli tomu, že ak som poslala na súd (sťažnosť v mojej veci) prišlo mi vyrozumenie, že vec je prijatá. Niečo ohľadne syna som písala na súd v roku 2015 (teraz si opakovane odpykáva trest, za jazdu bez VP) a ihneď mi prokurátor odpísal, že žiadosť treba podať ...............vychádzam z mojich poznatkov, že aj synovi mala pracovníčka odpísať, že žiadosť podala neoprávnená osoba. Už som sa sťažovala na MS SR, zistila som pod akým číslom bola žiadosť na OS evidovaná a doposlala, uvidím čo ministerstvo odpíše.
Chcel požiadať riaditeľa o podanie žiadosti na zmenu výkonu trestu na dom. väzenie , bolo mu povedané, že nemôže, lebo už raz bol vo väzení 10 mesiacov, marenie výkonu úrad. rozhodnutia, jazda bez VP. Po 10 mesiacoch t.j. 9/2015 bol podmien. prepustený so skúš. dobou 2 roky. A samozrejme v podmienke 7/2016 bol znovu prichytený za volantom. Pozerala som zákon, nedočítala som sa, že nemá nárok, lebo je druhýkrát vo väzení. Ani neviem či to takto môže byť, pretože žilinský mafián, po 12 rokoch bol prepustený a v decembrii? dostal náramok, tak neviem ako je možné že u niekoho sa to dá a u iného nie.
Druhá vec,neviete prosím poradiť či môže požiadať o zlúčenie trestov zmysle §45 Tr.zákona? Má v cele chalana, ktorý presne urobil čo môj syn, jemu súd spojil tieto tresty aj odsedenie a bude prepustený skôr.
Dakujem, eva
eva1954

Poslaťod radusssko146 » 10.06.2017, 21:01

Zakon o premene trestu odnatia slobody na trest domaceho vazenia hovori jasne... Vas syn podmienku premeny zvysku trestu nesplna...

Co sa tyka zilinskeho "mafiana", po 12 rokoch bol podmienecne prepusteny, nesiel do domaceho vazenia. Sud mu dal probacny dohlad a elektronicky monitorovaci naramok.

Kedze Vas syn porusil podmienku, z toho prveho trestu uz podmienecne prepustenie mozne nie je. Zlucovat tresty mu nepomoze. Trest, v ktorom podmienku porusil, si musi odpykat cely a z druheho trestu moze poziadat o podmienecne prepustenie po 1/2 trestu - sud vsak bude zvazovat a prihliadat na to, ze uz podmienku porusil, za ten isty skutok je vo vykone trestu 2x a pod.

(1) Súd môže odsúdenému za prečin premeniť zvyšok trestu odňatia slobody na trest domáceho väzenia, ak sú splnené podmienky podľa § 53 ods. 1 a súčasne
a) odsúdený vo výkone trestu plnením svojich povinností a svojím správaním preukázal polepšenie,
b) odsúdený vykonal jednu tretinu uloženého alebo rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky zmierneného trestu odňatia slobody,
c) zvyšok nevykonaného trestu odňatia slobody nepresahuje dva roky,
d) nejde o výkon trestu, ktorý bol nariadený po rozhodnutí o neosvedčení sa v skúšobnej dobe určenej pri podmienečnom odklade výkonu trestu odňatia slobody, podmienečnom odklade výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom, o výkon zvyšku trestu, ktorý bol nariadený po rozhodnutí o neosvedčení sa v skúšobnej dobe pri podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody,
e) odsúdenému nebol premenený trest domáceho väzenia na trest odňatia slobody a
f) odsúdený nebol pred spáchaním trestného činu vo výkone trestu odňatia slobody.

(2) Súd premení zvyšok trestu odňatia slobody na trest domáceho väzenia tak, že nevykonaný deň zvyšku trestu odňatia slobody sa rovná jednému dňu trestu domáceho väzenia.
radusssko146

Späť na Otázky ADVOKÁTOM

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia