Justičák v Blave

informácie, skúsenosti, odporúčania...

Re: Justičák v Blave

Poslaťod Deniska » 06.03.2011, 22:38

Ahoj Zuzi. No musis mat vela behaciek okolo toho vybavovania kvazi za jeden papier :) opytam sa ho,ale co viem tak su tam aj automechanici ....ale zistim to idem teraz v sobotu 12.3 na navstevu tak sa popytam :) moj priatel nie je vyuceny kuchar a v zivote nerobil v kuchyni tak neviem ako to tam zaraduju :) ale aj nato sa ho popytam :) ak by bolo nieco tak sa ozvy do soboty...
Deniska

Poslaťod Zuzana » 07.03.2011, 14:01

áno ? a on je v kuchyni ? čo tam robí - umýva nádoby, čistí zeleninu, je pomocný kuchár - alebo nebodaj šéfkuchár ? :-)
Zuzana

Re: Nick: Z

Poslaťod Andrea » 08.03.2011, 19:38

Príspevok zo starého fóra píše:Našla som medzi právnymi radami otázku pani Andrei, ktorej manžel je v justičáku. Viem ju nejako cez Vás kontaktovať ?

Prepacte ze takto neskoro reagujem, dost dlho som nebola na tejto stranke. Ak este mate nejake otazky rada odpoviem. Manzel je v justicaku na otvorenom oddeleni. Tam su navstevy kazdu nedelu 2 hodiny. Uvazuje sa zvisit na 4 hodiny, ale podla mna z toho nic nebude. Na navsteve si mozeme vymenit iba oblecenie, to moze nosit svoje.Vsetci chodia do roboty mimo ustavu, len par ich je tam napr. v kuchyni. Ako to ja viem mozu sa tam dostat iba tý ktorý su v 1. NVS, alebo maju pred sebou uz iba par mesiacov z trestu. Teraz su tam problemi s vychadzkami. Predtym mohli prist domov kazdych 5-6 tyzdnov na 48 hodin alebo max 5 dni. Teraz naposledy boli pusteny iba na sviatky.
Ak ma niekto informacie o ostatnych otvorenych oddieloch, hlavne co sa tyka volna , prosim nech napise. Dakujem !
Andrea

Poslaťod Zuzana » 09.03.2011, 18:57

Ďakujem pani Andrea. Ja by som ale potrebovala informácie z 2.NVS. Viem, že je v justičáku aj 2.NVS - to sú práve tí režijní
( kuchyňa, knihovník, .... ) Práve to potrebujem zistiť, aké profesie ešte. Možno to vie aj Váš manžel, aj keď nie je v 2-ke, ak tam niekoho pozná. Alebo sú oddelení ? SKúste sa popýtať, keď za ním pôjdete. Tie návštevy každú nedeľu - to Vám závidím, ale v dvojke to asi nehrozí :-(
Zuzana

Poslaťod SystemJusticia » 10.03.2011, 11:00

Dobrý deň,
v Justičáku som nebol ale Trnava má určite podobné ak nie rovnaké vnútorné pracoviská(réžiu). Najhlavnejšie tu už (dá sa povedať)boli menované. Kuchyňa pre odsúdených: Kuchári ,vydávači ,umývači. Kuchyňa pre personál(bachari ,pedagógovia...) tie isté pozície ale starostlivo vyberané. Údržba: Vodoinštalatéri ,elektrikári ,zámočníci ,kuriči. Nejaké samostatné zamestnania: knihovník ,holič ,pomocník psovodov(väčšinou mali volný pohyb po celej base)
Ak hľadáte vhodné zamestnanie tak to závisí hlavne od toho čo viete na čo máte papier. Ak bol niekto elektrikár s platnou vyhláškou tak mal slušnú šancu sa dostať na réžiu. Ale záviselo to aj od známosti. či už zo strany personálu alebo odsúdených. Veľa ľudí sa ale snažilo dostať do kuchyne pretože sa tam dalo najesť a jedlo je tam niekedy vzácne. Ale každopádne na réžii bolo dobre. Samozrejme keď bolo treba a nebolo zrovna nikoho lepšieho tak do kuchyne šiel robiť aj murár. To bolo jedno ,vydávať jedlo vie každý. Ak mal niekto známosť tak ho kolega dotiahol k inštalatérom aj keď o tom nič nevedel. A tak ďalej..
Dá sa povedať že to isté ale v menšom je aj na otvorenom oddelení. V Justičáku sa ale určite nemôžu legálne stretávať ani komunikovať odsúdení z rôznych diferenčných skupín(I.II.NVS ,OO ,POO).
SJ
SystemJusticia

Poslaťod Zuzana » 10.03.2011, 20:43

Diky za info. Ak správne chápem, v každom ústave je réžia plus/mínus rovnaká a všade sa jedná aj o tom, aké máš vzťahy, kamarátov, aby si sa dostal na takú pozíciu aj bez " výučného listu ". Manžel je teraz v KE v kuchyni , nesťažuje si, ale radšej by volil niečo iné. Je typ skôr administratívny, preto zisťujem iné možnosti v prípade šťastia pri preradení do BA.
Zuzana

Poslaťod SystemJusticia » 12.03.2011, 10:34

Áno ,je to tak. Je to aj o tom koho poznáte a tiež ako si s kým rozumiete. Niekedy(málokedy) je to aj o šťastí. Treba sa o prípadnom pracovnom mieste porozprávať s pedagógom ktorý môže vec výrazne ovplyvniť.
Ak žiadal odsúdený o preradenie do ústavu z dôvodu že je bližšie k jeho trvalému bydlisku(s tým spojené návštevy) ,tak mám poznatky že väčšine vyhoveli.
Že je na réžii v kuchyni a nesťažuje si má myslím slušné na tú biedu čo tam vládne. Po preložení pravdepodobne nebude hneď pridelený na réžiu. Najlepšie podla mňa sa hneď po príchode na nástupné oddelenie treba skontaktovať s pedagógom a informovať sa o možnostiach ktoré má v ba. Najlepšie sa hneď pýtať na miesto v kuchyni ,kde má asi opäť najväčšiu šancu.
Asi by mu viac vyhovoval knihovník ktorý mal v tt práce s administratívou dosť(výdaj ,príjem ,spravovanie kníh ,práca s počítačom asi ako jediný v ústave čo viem). Ale na takéto špecifické miesta tam musel mať človek predpoklad. Tam určite rozhodovalo čo má v hlave ,výška trestu(bolo lepšie ak človek zaučený a spoľahlivý vydržal čo najdlhšie) a určite aj koho pozná atď. Určite sa tam nedostal každý tretí.
SystemJusticia

Poslaťod Zuzana » 12.03.2011, 13:22

Diky -poskytujete mi vzácne informácie. Chceme žiadať o preradenie práve z dôvodu, že je rodina v BA. Trest je dlhý - 7 rokov. Myslím. že by mohol byť jeden z predpokladov splnený. Či ? :-)
Zuzana

Poslaťod SystemJusticia » 13.03.2011, 16:44

Osobne si myslím že s najväčšou pravdepodobnosťou bude preradený.
Tak dĺžka trestu je žiaľ asi dostatočná na nejaké to "prominentné" miesto. Treba ako som už písal dobre sa obracať ,sondovať ,zbierať informácie a skúsiť konzultovať možnosti aj s pedagógom. Pri takej dobe by sa malo niečo pritrafiť. Treba mať aj trpezlivosť.
Veď ako mi písal aj otec v listoch: "Aj v pekle bývajú hody".
A som rád ak moje nezávideniahodné informácie aspoň trochu pomôžu.
SJ
SystemJusticia

Poslaťod Zuzana » 13.03.2011, 20:01

Ešte je tu otázka, či keď manžel rozbehol nejaké aktivity v KE, ako jazykový kurz a pod., na čo má riaditeľ ústavu dobrý pohľad, ako na to bude hľadieť , ak manžel požiada o preradenie. Nezamietne to ? Máme trocha obavy. Či ich také niečo netrápi, ak pre väzňov možno niečo pozitívne zanikne ? Vy ste strávil dlhý čas dnu, máte veľa skúseností ? - ak teda nie som príliš zvedavá. Nemusíte o tom hovoriť, ak nechcete.
Zuzana

PredchádzajúciĎalší

Späť na Väznice

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia